piątek, 1 kwietnia 2016

Czy Warszawa straci swój prymat?


W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą chrztu Polski, pojawiają się postulaty przeniesienia stolicy kraju do Gniezna. Siedzibę Mieszka I uznaje się powszechnie za pierwszą stolicę Państwa Polskiego. Gniezno było zarazem miejscem ustanowienia I metropolii kościelnej na naszych ziemiach. Jest to więc niewątpliwie symbol polskiej państwowości.

Byłby to symboliczny gest odnowy Rzeczypospolitej – mówi nasz informator. - Europa przeżywa kryzys wiary, kryzys kulturowy. Polska, ciężko doświadczona przez wypadki XX wieku, również zatraca powoli swą tożsamość. Przeniesienie stolicy na powrót do Gniezna, naocznego świadka narodzin Państwa Polskiego, mogłoby nie tylko pobudzić narodowego ducha Polaków, lecz także stanowić znakomity przykład dla innych pogrążonych w kryzysie krajów Europy. Własnego pochodzenia i własnej historii nie da się tak łatwo wymazać ze świadomości narodowej, ale jest to dziedzictwo, o które trzeba dbać.

Gniezno

W 1966 – podczas obchodów 1000-lecia, nie mogło być mowy o podobnych pomysłach. Władze komunistyczne z niechęcią odnosiły się do obchodów i wszelkich inicjatyw z nimi związanych. Możliwe, że w wolnej Polsce uda się tę propozycję z'realizować. Aby tak się stało, wystarczy odrobina woli politycznej.

Niewykluczone, że tej nie zabraknie, bowiem już 14 kwietnia w Gnieźnie odbędą się główne uroczystości rocznicowe z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych, w tym Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Do Gniezna przybędzie również legat papieski kard. Pietro Parolino. O godzinie 17:00 w gnieźnieńskiej katedrze odbędzie się uroczysta Eucharystia, poprzedzona procesją, na którą z pewnością zjadą liczni wierni.

Wcześniej, w godzinach 11:00-13:00, w Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbędzie się Konferencja Episkopatu Polski. Możliwe, że wówczas dowiemy się więcej o sprawie.

Informacje i programy uroczystości w całej Polsce można śledzić na http://chrzest966.pl/

PG