„Dangerous Moonlight” (tytuł polski – „Niebezpieczne światło księżyca”), znany także jako „Suicide Squardron”, to brytyjsko-amerykański film z 1941 roku, który po części wpisuje się w popularną wówczas konwencję filmów noir. Jest to melodramat, opowiadający o miłości pomiędzy polskim pianistą i pilotem RAF-u a amerykańską dziennikarką.
Akcja filmu zaczyna się w jednym z londyńskich szpitali w roku 1940, od rozmowy dwóch doktorów na temat jednego z pacjentów – Stefana Radetzky’ego, który podczas walk w bitwie o Anglię stracił pamięć. W tle słychać jego niezbyt udaną grę na pianinie, ale za chwilę rozbrzmiewa „Koncert Warszawski” i cofamy się w jego wspomnieniach do roku 1939 na plan św. Jana w Warszawie.Tu jednak chciałabym zaznaczyć, że plac św. Jana w Warszawie nie istnieje i nie istniał w okresie międzywojennym – nie ma go na żadnej mapie z tamtego okresu. Zapewne twórcom filmu chodziło o miejsce, gdzie znajduje się Katedra Św. Jana, na co wskazuje poniższy kadr z filmu.
Kadr z filmu "Dangerous Moonlight" |
Wspomnienia Radtzky’ego zaczynają się od bombardowania stolicy. Wśród rozbieganych ludzi, widzimy młodą dziennikarkę – Carole, która wbiega do jednego z budynków. Tam zastaje Stefana, który komponuje właśnie „Koncert Warszawski”. Dalsza akcja filmu rozgrywa się już w Stanach Zjednoczonych, gdzie pianista ponownie spotyka Carole.
Mimo iż film nie zachwyca, warto o nim wspomnieć chociażby dla samej muzyki. Wspomniany już „Koncert Warszawski”, na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu, skomponował Richard Addinsell. To brytyjski kompozytor, urodzony w 1904 roku w Londynie. Komponował głównie muzykę do filmów i spektakli teatralnych, ale z pośród jego bogatego dorobku, utwór do „Dangerous Moonlight” jest najbardziej znany i był ogromnie popularny podczas drugiej Wojny Światowej.
Oprócz warszawskiego koncertu, w poszczególnych częściach filmu oraz w czołówce, usłyszymy także Mazurek Dąbrowskiego, a bohater filmu, na zakończenie jednego ze swoich koncertów mówi do publiczności: „Zagram jeszcze jeden utwór - ostatnią rzecz, która została skomponowana w wolnej Warszawie, muzykę, która ma pokazać, że Polska jeszcze nie została pokonana i do dziś wciąż nie jest”.
Źródła:
Film „Dangerous Moonlight” z 1941 roku, reż. Brian Desmond Hurst.
Richard Addinsell: Warsaw Concerto – kanał youtube by Juancitoamericano.
Film „Dangerous Moonlight” z 1941 roku, reż. Brian Desmond Hurst.
Richard Addinsell: Warsaw Concerto – kanał youtube by Juancitoamericano.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz