Już za tydzień wielka gratka dla miłośników literatury wszelakiej! Po raz 6. odbędą się Warszawskie Targi Książki, gdzie oprócz możliwości zakupu nowości i światowych bestsellerów po atrakcyjnych cenach i spotkań z ulubionymi autorami, na uczestników wydarzenia przygotowane są liczne wykłady, pokazy filmów, dyskusje, seminaria, warsztaty i inne atrakcje literacko – artystyczne. Przez cztery dni będziemy mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą ponad 850. wystawców z Polski i 28. innych krajów oraz poznać blisko 800 autorów, gotowych na rozdawanie autografów oraz na rozmowy i fotografowanie się z wiernymi fanami. Warto więc w dniach 14 – 17 maja odwiedzić Stadion Narodowy, dla każdego bowiem znajdzie się coś dobrego!
Czwartek i piątek przeznaczone są na dni branżowe, należące głównie do książki akademickiej i naukowej. Oznacza to, że bibliotekarze, księgarze, wydawcy i inni ludzie związani z branżą, będą mogli wymienić się doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat dzisiejszych oczekiwań czytelników. A będzie o czym dyskutować: spadek czytelnictwa w ostatnich latach w Polsce, wzrost popularności e-booków i audiobooków, nowe sposoby wydawania książek, rola bibliotek we współczesnym świecie, zmienione relacje autor – czytelnik (zwłaszcza za sprawą mediów społecznościowych) i wiele innych zagadnień (szans i zagrożeń), pojawiających się obecnie na rynku wydawniczym. Nie zapominajmy też, że w cieniu tegorocznej imprezy odbywa się dyskusja na temat,
proponowanej przez KP PSL, Ustawy o jednolitej cenie książki. W tej sprawie można się będzie wypowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Polską Izbę Książki.
Pierwsze dni Targów to także świetna okazja do zaprzyjaźnienia młodych czytelników (zwłaszcza grupy szkolne i przedszkolne) z książką, do czego entuzjastycznie zachęcają organizatorzy wydarzenia poprzez liczne warsztaty edukacyjne, lekcje i prezentacje, pogadanki, gry i zabawy z nagrodami oraz spotkania z autorami książek dla najmłodszych.
Pierwsze dni Targów to także świetna okazja do zaprzyjaźnienia młodych czytelników (zwłaszcza grupy szkolne i przedszkolne) z książką, do czego entuzjastycznie zachęcają organizatorzy wydarzenia poprzez liczne warsztaty edukacyjne, lekcje i prezentacje, pogadanki, gry i zabawy z nagrodami oraz spotkania z autorami książek dla najmłodszych.
Sobota to tradycyjnie Dzień Reportażu, gdzie będzie okazja do spotkań z tegorocznymi finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Nie zabraknie także licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi - w zeszłym roku dużą popularnością cieszył się program „Rodzinny weekend z książką”, podczas którego płyta stadionu zamieniła się w czytelnię z leżakami i kawiarenkami oraz w wielką kolorowankę projektu Papcia Chmiela. Czym w tym roku zaskoczą nas organizatorzy Warszawskich Targów Książki? Dodatkowe miejsce (5 tys. m2) na czytelnię i wystawy oraz punkty gastronomiczne, z pewnością pozwoli znaleźć zwiedzającym trochę wytchnienia od kiermaszowego zgiełku. ”Łowcom okazji” natomiast szczególnie polecamy ostatni dzień targów, z naszego zeszłorocznego doświadczenia wynika bowiem, że w niedzielę rabaty na książki są naprawdę wysokie (Może to już ostatnia taka szansa?). Dodatkowo warto pokusić się o odświeżenie domowych biblioteczek i przyniesienie kilku, dawno już zapomnianych, tomów na wielką wymianę książek, organizowaną przez portal lubimyczytac.pl (11.00 – 12.50, sala AMSTERDAM).
Tegorocznym gościem honorowym Warszawskich Targów Książki została Francja, z której wywodzą się tacy wielcy pisarze, jak: Jules Verne, Denis Diderot, Victor Hugo, Honore de Balzac czy Albert Camus. Co obecnie ma do zaoferowania Francja na polski rynek wydawniczy? O tym opowiedzą najbardziej poczytni w ostatnich latach francuscy autorzy, m.in. Eric Emmanuel Schmitt, Jerome Ferrari i Pierre Lamaitre. Stoiska gościa honorowego nie sposób będzie przeoczyć, zaprojektowany bowiem przez architekta Stanisława Fiszera, przypominać ma symbolicznie francuski ogród. W programie przewidziane są spotkania z autorami i twórcami komiksów, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, a dla miłośników kina francuskiego – przegląd Nowego Kina Francuskiego w kinie Muranów.
Równolegle, przez 4 dni na Stadionie Narodowym obywać się będą 9. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, Festiwal Komiksowa Warszawa oraz obchody 250. rocznicy ustanowienia Teatru Powszechnego w Polsce.
W zeszłym roku organizatorzy postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Warszawskie Targi Książki odwiedziło bowiem 63 000 osób, które mogły uczestniczyć w ponad tysiącu różnych wydarzeń towarzyszących, w tym wspomnianych już wykładach i warsztatach. Pojawiło się wielu autorów z kraju i z zagranicy oraz ludzi znanych ze świata kina i telewizji, a w tegorocznej edycji pojawić się ma ich jeszcze więcej. Czy i w tym roku organizatorzy sprostają oczekiwaniom uczestników Warszawskich Targów Książki? Jak poradzą sobie z przyciąganiem uwagi nie tylko miłośników literatury i ludzi z branży, ale także rodzin z dziećmi i książkowych laików? Przekonamy się o tym w najbliższych dniach.
Tymczasem zapraszamy do przypomnienia sobie jak to wyglądało w zeszłym roku. Tu relacja z dni branżowych: "Czytanie uczłowiecza - WTK 2014", a tu podsumowanie zeszłorocznej imprezy: "Gdy opadnie kurz - WTK 2014".
Szczegółowy program Warszawskich Targów Książki - zasady wstępu, dojazdu i kupna biletów oraz harmonogram wykładów i spotkań z autorami znajdziecie na stronie WTK: "Program WTK", a program Festiwalu Komiksowa Warszawa dostępny tu: "Program Festiwalu".